تعمیر ماکروفر

تعمیر ماکروفر

ماکروفر را می‌توان یکی از وسایلی دانست که در تغییر سبک زندگی بشر، تاثیر مهم و به سزایی داشت. ماکروفر با تولید امواج الکترومغناطیسی که با سرعت نور در محفظه، انتشار پیدا می‌کنند، باعث گرم شدن غذا می‌گردد. طول موج این امواج طوری است که توسط چشم انسان قابل مشاهده نیستند، اگر می‌توانستیم این آنها را ببینم، مانند یک درخشش بسیار شدید به چشم می‌آمدند. نیاز زندگی امروزه به سرعت بیشتر در پخت و پز باعث شده است که این دستگاه به محبوبیت زیادی برسد و همچنین تعمیر ماکروفر جز مشاغل پرطرفداری است که هر روزه به مخاطبین آن افزوده می‌شود. افرادی که از این وسیله را در آشپزخانه خود دارند و اکثر مواد غذایی خود را با آن گرم کرده یا می‌پزند، در صورت بروز مشکل و خرابی سعی می‌کنند که  تعمیر ماکروفر خود را به سرعت و به بهترین وجه انجام بدهند.

پس از پخت غذا روی آتش و اجاق گاز، ماکروفر سومین وسیله‌ای است که با آن غذا پخته یا گرم می‌شود. از این وسیله برای استریل یا پاستوریزه کردن نیز استفاده می‌شود. ماکروفرها در اندازه‌ها و انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود که هر کدام کاربردهای متفاوت و خاص خود را دارند. ماکروفر در اندازه‌های صنعتی در کارخانه‌های تولید چیپس، ماکارونی، نودل، بیکن و …. به کار می‌روند. در این کارخانه‌های از ماکروفر برای استرلیزه کردن یا پخت بیشتر مواد غذایی استفاده می‌شود. ماکروفرهای خانگی نیز دارای برنامه‌های مختلف پخت و پزی هستند که کارکردهای متنوعی را برای کاربران فراهم می‌کنند. تنوع و گستردگی عملکرد ماکروفرباعث شده است که نیاز به تعمیر ماکروفر نیز دراولویت قرار بگیرد.

نحوه تعمیر انواع ماکروفر

مشکلات رایج و نحوه تعمیرات ماکروفر

ماکروفر نیز مانند هر دستگاه دیگری پس از گذشت زمان، دچار نقص می‌شود و در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌شود. ماکروفر دارای سیستم پیچیده‌ای است و از قطعات زیادی تشکیل شده، در صورت بروز هر مشکلی باید برای انجام تعمیرات ماکروفر به متخصص و تعمیرکار در نمایندگی مجاز مراجعه نمود. برای انجام تعمیر ماکروفر در برخی موارد نیاز به حضور یا مراجعه به تعمیرکار نیست و در منزل می‌توان آن را رفع نمود.

برای بررسی، عیب‌یابی و تعمیر ماکروفر در برخی از موارد نیاز به ابزارهای تخصصی مانند مولتی‌متر است. بنابراین باید به متخصص و تکنیسین در نمایندگی مجاز مراجعه نمود تا تعمیرات ماکروفر را به درستی انجام دهند. تعمیرکاران برای انجام تعمیر ماکروفر از ابزارهای خاصی مانند مولتی متر، دم باریک، پیچ گوشتی چهارسو و … استفاده می‌کنند. اما معمولا در دوره‌های آموزشی تعمیرات ماکروفر علاوه بر ابزارهای بالا، ازکاتر، آچار بکس، انبر دست، سیم چین و … نیز استفاده می‌شود. در زیر به برخی از مشکلات که برای تعمیر ماکروفر به تعمیرکار مراجعه نمود، اشاره می‌کنیم:

نحوه تعمیر ماکروفر زمانیکه روشن نمی‌شود

روشن نشدن ماکروفر دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. اگر ماکروفر روشن شده و سپس متوقف می‌شود به احتمال زیاد سوئیچ در خراب شده یا ترانسفورماتور و موتور فن به مشکل خورده است. هنگامی که در دستگاه به درستی بسته شود، سوئیچ اجازه روشن شدن به سایر قسمت‌های ماکروفر را می‌دهد. به همین دلیل اگر سوئیچ به درستی کار نکند ولی سایر قسمت‌ها مشکلی نداشته باشند، دستگاه روشن نمی‌شود. برای انجام تعمیرات ماکروفر در این زمینه باید ابتدا برق دستگاه قطع شود و سپس بدنه جدا شود. ترمینال‌ها را بوسیله مولتی‌متر تست کنید. اگر عددی روی مولتی‌متر نشان داده نشد، به این معنی است که سوئیچ باید تعویض شود.

 در نهایت برای انجام تعمیرات ماکروفر در این زمینه، باید قطعه معیوب تعویض شده و سپس مجددا بدنه را در جای خود قرار دهید و جریان برق را وصل کنید. سپس در دستگاه را ببندید، اگر در به درستی بسته شد و سینی درون محفظه شروع به چرخیدن نمود، مشکل رفع شده و تعمیرات ماکروفر به خوبی انجام شده است.

دلیل گرم نشدن غذا توسط ماکروفر و نحوه رفع آن

گرم نکردن غذا از مشکلات رایج ماکروفر است که بیشتر مشتریان با آن مواجه می‌شوند. مهمترین علت بروز این مشکل، شکستن قطعه مگنترون است. این قطعه وظیفه تولید فرکانس‌های امواج را بر عهده دارد. اگر زمانیکه ماکروفر خاموش است، روشن شده و شروع به کار کند، قطعه مگنترون می‌سوزد. برای رفع این مشکل و تعمیرات ماکروفر در این زمان، این قطعه باید تعویض شود.همچین اگر دیودها و خازن‌های به کار رفته در سیستم ماکروفر بسوزند یا ترانسفورماتور خراب باشد، سبب می‌شوند که مشکل گرم نشدن غذا بروز کند. در تمامی موارد و برای انجام تعمیر ماکروفر باید قطعه معیوب توسط تعمیرکار تعویض شود.

تعمیر موتور ماکروفر

نحوه تعمیر ماکروفر زمانیکه صفحه تاچ از کار افتاده است

به طور کلی در ماکروفرها سه مدل دکمه وجود دارد. کلید، صفحه لمسی(touch) و درجه متغییر (selector) سه نوع مختلف از کلیدها هستند که در ساختار کلی ماکروفرها به کار می‌روند. عملکرد هر کدام متفاوت و مختص به خود است. در نوع دکمه‌ای از یک تک کلید استفاده شده است. برای انجام تعمیرات ماکروفر در این مدل از دکمه‌ها، نمی‌توان کار خاصی انجام داد و دکمه باید کاملا تعویض گردد. در نوع لمسی به جای کلید از دو صفحه گرانیتی استفاده شده است. زمانیکه دکمه را لمس می‌کنید بین دو قسمت گرانیتی اتصال برقرار می‌شود و انتخاب قبلی به برد اصلی منتقل می‌‌شود.

 در این نوع از دکمه‌ها نیز مانند مدل قبلی برای انجام تعمیرات ماکروفر باید صفحه لمسی به طور کامل تعویض گردد زیرا این نوع از دکمه قابلیت تعمیر ندارند. صفحه لمسی بسیار حساس است و در اثر مجاورت و قرار گرفتن در معرض رطوبت از کار می‌افتد. در دکمه‌هایی که از نوع درجه متغیر هستند، بوسیله چرخاندن یک سلکتور می‌توانید، درجه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در این نوع از دکمه‌ها، سلکتور با متصل کردن پلاتین‌ها از برنامه انتخابی مطلع می‌شود. تعمیرات ماکروفر در این نوع از دکمه‌ها بدین صورت است که باید بدنه جدا شود، سلکتور را بررسی کنید و اگر معیوب بود یا شکستی در آن مشاهده شد، باید تعویض شود.

انجام تعمیرات ماکروفر در زمان نچرخیدن صفحه

در درون محفظه دستگاه یک صفحه به شکل دایره وجود دارد که توسط یک موتور می‌چرخد. اگر این صفحه نمی‌چرخد به این دلیل که برای موتور آن مشکل به وجود آمده است. برای تعمیرات ماکروفر و رفع این مشکل باید موتور از دستگاه خارج شده و عیب‌یابی گردد. اگر یکی از قطعات آن دچار مشکل شده و با تویض آن مشکل رفع می‌شود باید آن قطعه تعویض شود. در برخی مورد که مشکل نچرخیدن صفحه درون محفظه وجود دارد، برای انجام تعمیر ماکروفر باید کل موتور تعویض شود.

برای اینکه درون محفظه ماکروفر جرقه نزند، باید از گذاشتن ظرف فلزی در آن اجتناب کنیم. اگر همچنان این مشکل برقرار بود در مرحله اول تعمیرات ماکروفر باید درون محفظه را از چربی و باقیمانده غذا پاک کنیم. در صورتی که با انجام، همچنان مشکل برقرار بود، باید به سراغ بررسی قطعات رفته تا تعمیر ماکروفر به درستی انجام شود. ابتدا فیلتر میکا را تعویض کنید. در مرحله بعد تعمیر ماکروفر باید مگنترون بررسی شده و اگر معیوب یا سوخته بود تعویض گردد.

 اگر جرقه در قسمت بالایی محفظه، جایی که المان‌ها نصب شده‌اند، اتفاق می‌افتد، برای تعمیرات ماکروفر باید به روشی که گفته می‌شود عمل کنید. ابتدا مطمئن شوید که سطح المان‌ها فاقد هرگونه چربی و باقیمانده غذا است، سپس حالت گریل را به مدت ده دقیقه روشن نمایید. در ادامه و در صورت باقیماندن مشکل، برای انجام درست و استاندارد تعمیرات ماکروفر، المان‌ها را تعویض نمایید.

زمانیکه ماکروفر سر و صدای زیادی تولید می‌کند که معمولا آزار دهنده است، یکی از مشکلات زیر به وجود آمده است:

  • فن ماکروفر خراب شده و باید ایجاد صدای ناهنجار می‌شود. برای تعمیر ماکروفر در این زمان باید فن از درون محفظه جدا شده و بیرون آورده شود. پس از این کار قطعات مختلف عیب‌یابی شود، اگر قابلیت تعویض وجود دارد باید تعویض شود و در غیر این صورت کل فن باید جایگزین شود.
  • سینی درون محفظه ماکروفر در زمان چرخیدن مشکل دارد. معمولا این مشکل زمانی پیش می‌آید که سطح آن کثیف یا چرب است. برای تعمیرات ماکروفر در این حالت کار سختی پیش رو ندارید. کافی است که سطح سینی از آلودگی پاک کنید.
  • قطعه مگنترون خراب شده و صدای وزوز الکتریکی ایجاد می‌کند. تعمیر ماکروفر در این حالت باید توسط تعمیرکار انجام شود و قطعه معیوب جایگزین شود.

مزایای استفاده از ماکروفر برای گرم کردن و یا پخت غذا

استفاده از ماکروفر به جز سرعت بالا، مزایای زیاد دیگری نیزدارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. کاهش در زمان پخت و پز به یک چهارم زمان معمول، یخ‌زدایی از مواد فریز شده، استرلیزه کردن مواد، خشک کردن و … از جمله مهم‌ترین مزیت‌های ماکروفر هستند. هنگامیکه زمان پخت وپز غذا کاهش پیدا می‌کند، بافت و طعم غذا تغییر نمی‌کند و تازگی خود را حفظ می‌کند در نتیجه طعم و مزه بهتری دارد. مصرف بهینه انرژی و نیز یکی از مزیت‌های مهم این روش در پخت غذا است.

نحوه عملکرد ماکروفر

عملکرد ماکروفر در زمینه گرم کردن مواد غذایی بدون وجود شعله و یا آتش، بسیار جالب و شگفت‌آور است. گرمایش دستگاه به وسیله یک قطعه به نام ترانزیستور فراهم می‌شود. این قطعه فرکانس‌هایی از امواج الکترومغناطیسی تولید می‌کند. این امواج با نفوذ در بافت مواد غذایی باعث می‌شوند که مولکول‌های آنها به جنب و جوش در آید. این فرآیند باعث به وجود آمدن اصطحکاک بین مولکول‌ها شده که در نهایت تبدیل به انرژی گرمایی می‌شود. امواج الکترومغناطیسی در ظروف غذایی که در محفظه دستگاه قرار می‌دهیم نفوذ نمی‌کنند به همین دلیل معمولا گرم نمی‌شوند و فقط مواد غذایی داخل ظروف امواج را جذب کرده و گرم خواهند شد.

امواج تولید شده در ماکروفر همان امواج الکترومغناطیسی هستند که رادیو و تلویزیون هم استفاده می‌شوند. در وسایلی مثل رادیو و تلویزیون طول گام موج بالا است تا بتوانند از فواصل دور جابجا شده و به مقصد برسند. در بین تمامی لوازم خانگی، ماکروفرها از کمترین طول موج استفاده می‌کنند. این امواج فراتر از 15 سانتیمتر نمی‌روند اما انرژی بالایی دارند. امواج ماکروفر ضرری ندارند مگر اینکه توسط افراد غیرمتخصص که توانایی تعمیرات ماکروفر به صورت تخصصی را ندارند، باز شده و مستقیما به چشم تابیده شوند. در این حالت منجر به آب مروارید می‌شوند.

نحوه عملکرد ماکروفر

در سال‌های بسیار دور، بشر اولیه پس از اینکه آتش را کشف نمود برای پختن شکارها بوسیله چوب، باید زمان زیادی را صرف می‌کرد. پس از کشف برق و پیشرفت تکنولوژی، در سال 1970 میلادی، اولین مدل ماکروفرها به بازار عرضه شدند. این دستگاه به نسبت اجاق گاز و فر، راحتی بیشتری را در زمان پخت غذا فراهم می‌نمود. عملکرد گاز و فر بدین صورت است که از طریق منتقل کردن گرمای ظرف، باعث بالا رفتن حرارت مواد غذایی و در نهایت پخته شدن آن می‌شوند. ماکروفرها توانایی پختن غذا با سرعتی شش برابر سرعت اجاق و فر را دارند. بنابراین راندمان انرژی ماکروفرها در طبخ غذا بسیار بالا است.

اگر در عملکرد کلی ماکروفر مشکلی به وجود آمد، ابتدا باید توسط متخصص و تکنیسین نمایندگی تعمیرات ماکروفر مجاز بررسی و عیب‌یابی  شود و سپس اقدام به تعمیر ماکروفر نماید. البته برخی از مشکلات را می‌توانید بدون حضور تعمیرکاران رفع کنید. به صورت مثال اگر در زمان شروع فرآیند گرم شدن غذا، ثانیه‌های روی صفحه نمایش دستگاه سریع‌تر از حالت عادی حرکت می‌کردند باید ماکروفر را از برق کشیده و پس گذشت چند دقیقه مجددا به برق بزنید تا به حالت عادی بازگردد. به این ترتیب لازم نیست برای تعمیر ماکروفر اقدام خاصی انجام دهید؛ صرفا به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.