دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

ماکروفر یکی از وسیله‌های قدرتمند و محبوب در زمینه آشپزی است. به دلیل اینکه این دستگاه برنامه‌های پخت متفاوتی دارد، می‌توان هر کاری را در زمینه آشپزی با آن انجام داد. این دستگاه از قطعات زیادی تشکیل شده است. شناخت قطعات ماکروفر می‌تواند به ما کمک کند که درک درستی از نحوه عملکرد این دستگاه داشته باشیم. بنابراین اگر در عملکرد صحیح آن اشکالی پیش بیاید، می‌توان متوجه شد که کدام قطعه معیوب شده است. اساس کار دستگاه ماکروفر بر پایه امواج الکترومغناطیسی است. با شروع زمان پخت، این امواج در درون محفظه دستگاه منتشر می‌شوند و در تمامی قسمت‌های مواد غذایی نفوذ می‌کنند. در نهایت باعث می‌شوند که کل قسمت‌های ماده غذایی به صورت یکنواخت پخته خواهند شد. در این مقاله قصد داریم به شناخت قطعات ماکروفر بپردازیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیر ماکروفر

پنل ماکروفر

قطعات ماکروفر

ماکروفر از قطعات زیادی تشکیل شده است. قطعات ماکروفر به بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. برخی از این قطعات نقش اساسی و مهم دارند و اگر معیوب یا خرابی شوند، در کار دستگاه اختلال ایجاد می‌شود. اما برخی دیگر نقش کمکی دارند و در راحتی کار با دستگاه به ما کمک می‌کنند. مانند لامپ درون محفظه که پس از بسته شدن در و شروع به کار دستگاه روشن می‌شود تا بتوانیم ماده غذایی را در زمان پخت ببینم. در زیر به بررسی برخی از قطعات ماکروفر می‌پردازیم:

 • سوئیچ روشنایی ماکروفر: وظیفه این قطعه روشن کردن لامپ درون محفظه دستگاه است. هرگاه در دستگاه را باز کنید، لامپ روشن شده و چند ثانیه پس از بسته شدن در نیز، روشن می‌ماند. اگر لامپ روشن نمی‌شود، ممکن است سوخته باشد یا اینکه سوئیچ روشنایی ماکروفر معیوب شده باشد.
 • لامپ درون محفظه: همان گونه که در بالا ذکر شد، این لامپ برای روشن کردن درون محفظه به کار می‌رود. معمولا از لامپ‌های LED برای این کار استفاده می‌شود.
 • سینی گردان ماکروفر: این سینی دورن محفظه قرار دارد و ظرف غذا روی آن قرار می‌گیرد. جنس این سینی به گونه‌ای است که با تابش امواج الکتورمغناطیسی گرم نخواهد شد.
 • موتورگردان: وظیفه این قطعه که یکی از قطعات ماکروفر است، به حرکت درآوردن سینی می‌باشد. این قطعه، انرژی لازم برای به حرکت درآوردن سینی‌گردان را تامین می‌کند و بوسیله کوپلر به آن منتقل می‌کند. قطعه کوپلر انرژی مکانیکی تولید شده بوسیله موتور را به حلقه چرخدار منتقل می‌کند. در نهایت این نیرو به سینی‌گردان داده می‌شود.
 • غلطک زیر بشقاب: یکی دیگر از قطعات ماکروفر غلطک زیر بشقاب است. این قطعه که در زیر سینی گردان قرار دارد، وظیفه چرخاندن آن را بر عهده دارد. با گذشت زمان و بالا رفتن طول عمر ماکروفر، ممکن است این قطعه دچار فرسایش شده و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.
 • سنسور رطوبت: یکی از قطعات ماکروفر که نقش مهمی در اجرای فرآیند پخت و پز دارد، سنسور رطوبت است. این قطعه، میزان رطوبت تولید شده در زمان پخت غذا را نشان می‌دهد. برای خشک شدن غذا باید به این نکته توجه نمود که میزان رطوبت آن کم نباشد. به همین دلیل است که صحت عملکرد این قطعه اهمیت دارد.
 • برد الکتریکی: این قطعه از قطعات ماکروفر، دارای اجزای زیادی است. وظیفه این قطعه کنترل کردن صفحه نمایش است. بوسیله این قطعه می‌توان دستورات لازم برای برنامه‌های مختلف آشپزی را به دستگاه داد. این قطعه حساسیت بالایی دارد و اگر دچار مشکل شود، تعمیر آن کار سختی خواهد بود و یک تعمیرکار ماهر باید این کار را انجام دهد.
 • قفل در: اگر درب دستگاه به خوبی قفل نشود، جریان برق در دستگاه ایجاد نمی‌شود. بنابراین ممکن است دستگاه اصلا روشن نشده و برنامه پخت اجرا نشود.
 • قطعه مگنتران: مگنتران یکی از مهم‌ترین قطعات ماکروفر است. این قطعه که در زیر سینی گردان قرار دارد، امواج الکترومغناطیسی مورد نیاز برای پخت غذا را به وجود می‌آورد. اگر این قطعه معیوب شود، امواجی برای پخت غذا از آن ساطع نمی‌شود و عملکرد دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد. مگنتران با ولتاژ بالای برق کار می‌کند بنابراین در زمان تعمیر آن باید موارد ایمنی رعایت شود تا دچار برق‌گرفتگی نشوید.
 • سوئیچ ایمنی مارکروفر: زمانیکه سوئیج قفل در معیوب شود یا در زمان روشن بودن دستگاه، در آن باز شود، به این معنی است که فیوز ماکروفر آسیب دیده است. سوئیج ایمنی دستگاه برای جلوگیری از اسیب دیدن فیوز ماکروفر است.
 • فیلتر: یکی دیگر از قطعات ماکروفر فیلترها هستند. فیلترهای چربی و ذغالی، آلودگی و بوی بد مواد غذایی را به خود جذب می‌کنند. این قطعات پس از گذشت مدت زمانی از شروع به کار ماکروفر، کارایی خود را از دست می‌دهند و نیاز به تعویض با قطعات جدید دارند.
این را ببینید  دلایل خرابی المنت مایکروویو

سخن پایانی

ماکروفر دستگاهی است که در آشپزخانه‌های مدرن، جایگاه خود را به خوبی باز کرده است. این دستگاه با کاهش زمان آشپزی، حفظ کیفیت و طعم خوب غذا باعث شده است که مشتریان علاقه زیادی به آشپزی با آن داشته باشند. ماکروفر از قطعات زیادی تشکیل شده است. قطعات ماکروفر هر کدام وظیفه خاصی انجام می‌دهند. شناخت وظایف هر قطعه برای انجام تعمیرات صحیح در ماکروفر، امری ضروری است.

مطالب مرتبط: قطعات مایکروویو پاناسونیک

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 12 =