فهرست مطالب

روشن نشدن ماکروفر. مایکروویو به یکی از لوازم اصلی آشپزخانه اکثر مردم تبدیل شده است. اغلب تا زمانی که مایکروویو از کار نمی افتد، متوجه می شوید که چقدر زندگی را راحت و مفید می کند. اگر مایکروویو شما از کار افتاده است، ممکن است بتوانید خودتان آن را تعمیر کنید. با این حال، به دلیل خطر برق گرفتگی، اغلب بهتر است با یک متخصص آموزش دیده تماس بگیرید. این راهنما با دستورالعمل‌هایی توضیح می‌دهد که چه چیزی می‌تواند باعث این مشکل شود، تا بتوانید تصمیم بگیرید که چه چیزی را می‌توانید برطرف کنید و کدام تعمیر به یک متخصص آموزش دیده نیاز دارد.

روشن نشدن ماکروفر

هشدار ایمنی برای تعمیر روشن نشدن ماکروفر

با توجه به ولتاژ بسیار بالا و جریان بالایی که اجاق های مایکروویو نیاز دارند، خطر برق گرفتگی در هنگام تعمیر دستگاه زیاد است. خازن ولتاژ بالا در داخل مایکروویو می تواند مقدار کشنده ای الکتریسیته را ذخیره کند، حتی پس از قطع شدن برق مایکروویو برای چندین ماه. برای دسترسی ایمن به اجزای الکتریکی در مایکروویو، خازن باید تخلیه شود.

خازن را می توان با لمس هر دو پایانه مثبت و منفی خازن با یک تیغه پیچ گوشتی فلزی تخلیه کرد. باید اقدامات احتیاطی برای عایق شدن در برابر برق گرفتگی انجام شود. برای تخلیه خازن نیز می توان از پیچ گوشتی با دسته لاستیکی یا انبر سوزنی با دسته های لاستیکی استفاده کرد. اگر مطمئن نیستید، باید آن را به یک متخصص آموزش دیده بسپارید.

خرابی فیوز اصلی سوخته

شایع ترین علت کار نکردن مایکروویو این است که فیوز اصلی منفجر شده است. فیوز اغلب به دلیل نوسانات برق یا معیوب بودن سوئیچ درب منفجر می شود. همچنین می تواند منفجر شود زیرا قسمت دیگری مانند مگنترون یا خازن معیوب است. پیدا کردن علت سوختن فیوز بسیار مهم است، زیرا در صورت عدم حل مشکل، فیوز جدید احتمالاً دوباره منفجر می شود. جدا از نگرانی‌های ایمنی، نصب فیوزهای مایکروویو نسبتاً آسان است و تعویض آن ارزان است.

این را ببینید  قطعات ماکروفر

فیوزهای مایکروویو را می توان با یک مولتی متر برای تداوم آزمایش کرد (مسیر الکتریکی پیوسته موجود در فیوز). اگر تست تداوم فیوز منفی شد، باید تعویض شود. هنگام تعویض فیوز مایکروویو، اطمینان حاصل کنید که فیوز جایگزین با مشخصات فیوز قدیمی مطابقت دارد، زیرا به محض اینکه بخواهید از مایکروویو استفاده کنید، فیوز اشتباه دوباره منفجر می شود.

فیوز اصلی معمولاً در نزدیکی سیم برق قرار دارد اما می تواند به مدل و مدل مایکروویو بستگی داشته باشد. برای محل فیوز به دفترچه راهنمای مایکروویو و/یا نمودار سیم کشی خود مراجعه کنید. قبل از دسترسی به مایکروویو حتماً هشدار ایمنی بالا را رعایت کنید.

تست و تعویض فیوز

برای تعویض فیوز مراحل زیر را انجام دهید.

 1. مایکروویو را از منبع برق جدا کنید.
 2. پانل دسترسی مربوطه را حذف کنید. بسته به نوع ساخت و مدل، ممکن است لازم باشد پیچ ​​کنترل پنل یا قاب مایکروویو را باز کنید. اگر نیاز به قطع هر سیم دارید؛ توجه داشته باشید که سیم ها چگونه به هم وصل می شوند تا هنگام مونتاژ مجدد مایکروویو بتوان آنها را دوباره وصل کرد.
 3. فیوز را باز کرده یا از مایکروویو خارج کنید.
 4. فیوز را با مولتی متر برای تداوم تست کنید.
 5. در صورت معیوب بودن فیوز را با فیوز جدیدی که با فیوز جدا کرده اید مطابقت دارد تعویض کنید.
 6. مایکروویو را دوباره جمع کنید و برق را بازیابی کنید.

روشن نشدن ماکروفر

خرابی سوئیچ درب معیوب

برای ایمنی، اگر در بسته نباشد، مایکروویو کار نخواهد کرد. اجاق های مایکروویو معمولا دارای سه یا چهار کلید در هستند که در صورت بسته نشدن درب، برق مایکروفر را قطع می کنند. گاهی اوقات، سوئیچ درب معمولاً به دلیل ساییدگی و پارگی یا به دلیل گیر کردن آن از کار می افتد. اگر سوئیچ درب از کار بیفتد، مایکروویو کار نخواهد کرد.

کلیدهای درب را می توان با یک مولتی متر برای تداوم آزمایش کرد تا مشخص شود که آیا نیاز به تعویض دارند یا خیر. قبل از دسترسی به مایکروویو حتماً هشدار ایمنی بالا را رعایت کنید.

این را ببینید  نحوه تعویض دیود مایکروویو

بررسی و تعویض کلید درب

راه های زیر در تعویض کلید درب ماکروفر به شما کمک می کنند.

 1. مایکروویو را از منبع تغذیه جدا کنید.
 2. توری و/یا پانل کنترل را باز کنید.
 3. پیچ های نصب مجموعه سوئیچ را بردارید.
 4. زبانه رهاسازی و محرک را به سوییچ که در حال تعویض آن هستید فشار دهید.
 5. کانکتور سیم را جدا کرده و کلید را از مایکروویو خارج کنید.
 6. سوئیچ درب را با یک مولتی متر برای تداوم تست کنید.
 7. سوئیچ درب معیوب را تعویض کنید.

خرابی فیوزهای دیگر

مایکروویوها همچنین حاوی فیوزهای حرارتی، فیوزهای حفره‌ای و محافظ‌های حرارتی هستند که برای قطع برق مایکروویو در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه طراحی شده‌اند. مانند فیوز اصلی، این فیوزها نیز در صورت سوختن نیاز به تعویض دارند. همچنین حل مشکلی که باعث منفجر شدن فیوز شده است مهم است. دوباره می توان از یک مولتی متر برای تست تداوم فیوزها استفاده کرد. برای دسترسی، تست و تعویض سایر فیوزهای مایکروویو، دستورالعمل های اصلی فیوز بالا را دنبال کنید.

خرابی مونتاژ چفت درب و روشن نشدن ماکروفر

مانند سوئیچ در، اگر درب مایکروویو نبسته باشد، ممکن است مایکروویو روشن نشود. اکثر مایکروویوها دارای دو قلاب پلاستیکی هستند که با سوئیچ در درگیر می شوند تا درب مایکروویو را ببندند و نشان می دهند که مایکروویو برای شروع گرم شدن ایمن است. همچنین معمول است که مجموعه قفل در دارای یک فنر برای حفظ کشش در قفل در باشد. اگر فنر شل باشد و کشش ایجاد نکند، احتمالاً درب مایکروویو به درستی بسته نمی شود و مایکروویو کار نمی کند.

بررسی و تعویض قفل درب

برای تعویض قفل درب ماکروفر لازم است مراحل زیر را انجام دهید.

 1. برای ایمن بودن، برق مایکروویو را قطع کنید.
 2. درب مایکروویو را باز کنید و صفحه تزئینی پلاستیکی را که در اطراف لبه داخلی پنجره مایکروویو و روی مجموعه قفل در قرار دارد را بردارید. در اکثر مایکروویوها، صفحه تزئینی توسط گیره ها نگه داشته می شود. پانل را می توان با استفاده از یک پیچ گوشتی لبه صاف باز کرد تا پشت پانل قرار گرفته و آن را جدا کنید. مراقب باشید پلاستیک نشکند. اگر بتوانید به مجموعه قفل درب دسترسی داشته باشید، ممکن است نیازی نباشد که کل پانل را جدا کنید.
 3. مجموعه قفل درب را از نظر علائم ساییدگی، ترک خوردگی، تغییر رنگ یا آسیب بررسی کنید. اگر به مجموعه چفت درب آسیبی وارد شده باشد، احتمالاً باید تعویض شود تا مایکروویو دوباره کار کند.
 4. فنر مجموعه قفل درب را بررسی کنید تا ببینید آیا زبانه ای که فنر به آن قلاب می شود شکسته است و باعث از بین رفتن کشش فنر می شود. اگر زبانه ای شکسته است، ببینید آیا زبانه دیگری وجود دارد که بتوان فنر را به آن وصل کرد تا کشش را در فنر بازگرداند. اگر قادر به تنظیم مجدد فنر نیستید، مجموعه قفل درب باید تعویض شود.
 5. اگر می‌خواهید مجموعه قفل در را بردارید، به نحوه محکم کردن مجموعه روی درب مایکروویو توجه داشته باشید تا تعویض آن آسان‌تر شود.
این را ببینید  بررسی کامل عملکرد مایکروویو

خرابی برد کنترل اصلی و روشن نشدن ماکروفر

اگر دلایل بالا باعث از کار افتادن مایکروویو نشده باشد، ممکن است برد کنترل اصلی معیوب داشته باشید. با این حال، این موضوع غیر معمول است. تست بردهای کنترل ممکن است دشوار باشد، اما می توان آنها را از نظر خوردگی و سیم های شل بررسی کرد. اگر شک دارید که برد کنترل باعث ایجاد مشکل شده است، احتمالاً باید با یک متخصص آموزش دیده تماس بگیرید و برد کنترل احتمالاً باید تعویض شود.

آیا می دانید: 4 دلیل عدم چرخش سینی مایکروویو

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =

مزایا و معایب مایکروفر

مزایا و معایب مایکروفر

مایکروویوها در ایران بسیار محبوب هستند. در واقع، طبق تحقیقات Canstar Blue، در سال 2013، حدود 96٪ از کل خانواده های استرالیایی یک یا چند

ادامه مطلب »